Sports
Stamford Scores and Standings: May 27
Your interactive, daily digest for all Stamford varsity scores, schedules and standings — and a place for you to add information and images for all youth sports
The Daily Sports Digest is designed for you to add your best photo and/or video to share (instructions here). If you see anything in our scores, standings, or schedules that requires updating, please e-mail sports editor Bob Birge at bob.birge@hotmail.com
The CIAC released spring tournament pairings. Here is the first-round schedule for FCIAC teams:
BASEBALL
Find out what's happening in Stamfordwith free, real-time updates from Patch.
SATURDAY
Class L
Find out what's happening in Stamfordwith free, real-time updates from Patch.
Playins
(35) Platt at (30) Darien, 11 a.m.
TUESDAY
Class LL
First round
(30) South Windsor at (4) Staples, 3:30 p.m.
(19) Greenwich at (14) Norwalk, 3:30 p.m.
(27) Trumbull at (6) Cheshire, 3:30 p.m.
(3) McMahon at (30) Stamford, 3:30 p.m.
(31) Fairfield Ludlowe at (2) Pomperaug, 3:30
Class L
First round
(13) New Canaan at (20) Wilby, 3:30 p.m.
(17) Fairfield Warde at (16) Farmington, 3:30 p.m.
(18) Wilton at (7) Sheehan, 3:30 p.m.
Class M
First round
(32) Woodland or (33) at St. Joseph, 3:30 p.m.
Class S
(22) Trinity Catholic at Lyman Memorial, 3:30 p.m.
First round
SOFTBALL
TUESDAY
Class LL
First round
(1) Westhill, bye
(18) Staples at (15) Fairfield Ludlowe, 4 p.m.
(25) Greenwich at (8) Danbury,4 p.m.
(27) Trumbull at (6) Cheshire, 4 p.m
21) Shelton at (12) Stamford, 4 p.m.
(26) Norwalk at (7) Fitch, 4 p.m.
(24) Ridgefield at (9) Amity, 4 p.m.
(23) South Windsor at (10) Fairfield Warde, 4 p.m
Class L
First round
(2) -- Darien, bye
(23) Barlow at (10) New Canaan, 4 p.m.
(27) Wilton at (6) Brookfield, 4 p.m.
Class M
First round
(19) Tolland at No. 14 St. Joseph
BOYS LACROSSE
SATURDAY
Class L
Playins
(21) Stamford at(12) Greenich, 11 a.m.
(20) Westhill at (13) Southington, 11 a.m.
WEDNESDAY
Class L
First round
South Windsor-Shelton at (2) Staples, 4:30 p.m.
(10) Hamden at (7) McMahon, 4:30 p.m.
(11) Norwich Free Academy at (6) Ridgefield, 4:30 p.m.
Class M
First round
(16)Notre Dame West Haven at Darien, 4:30 p.m
(9) Fairfield Ludlowe at (8) Masuk, 4:30 p.m.
(12) Windsor at (5) Wilton, 4:30 p.m.
(10) Hand at (7) New Canaan, 4:30 p.m.
(14) Norwalk at New Fairfield, 4:30 p.m.
Class S
First round
(12) St. Joseph at (5) Weston, 4:30 p.m.
GIRLS LACROSSE
TUESDAY
Class L
Playins
(17) South Windsor at (16) McMahon, 5 p.m.
18) Norwalk at (15) Conard, 5 p.m.
WEDNESDAY
Class L
First round
(9) New Milford at (8) Fairfield Ludlowe, 5 p.m.
Amity-Southington winner at (4) Staples, 5 p.m.
(11) Ridgefield at (6) Greenwich, 5 p.m.
Class M
First round
(16) Bethel at (1) Darien, 5 p.m.
(9) Windsor at (8) New Canaan, 5 p.m.
(13) Darien at (4) Barlow, 5 p.m.
(14) Fairfield Warde at (3) East Lyme, 5 p.m.
BOYS VOLLEYBAL
TUESDAY
class L
First round
(13) Norwich Free Academy at (4) Ridgefield, 4 p.m.
(10) Amity at (7) Greenwich, 4 p.m.
(3) Staples, bye
Class M
First round
(1) Darien, bye
GIRLS TENNIS
TUESDAY
Class L
Qualifying round
(20) Ridgefield vs. (13) South Windsor, 1 p.m. (at Amity)
(23) Hamden at (1o) Fairfield Ludlowe, 1 p.m. (at Sismbury)
(24) Norwich Free Academy vs. (9) Fairfield Warde, 1 p.m. (at Newington)
First round
Farmington-Naugatuck winner vs. (1) New Canaan, 3 p.m. (at New Canaan)
NFA-Fairfield Wardw winner vs. Newington-Mercy winner, 3 p.m. (at Newington)
Hamden-Fairfield Ludlowe winner vs. Simsbury-Cheshire winner, 3 p.m. (at Simsbury)
Shelton-Middletown winner vs. (3) Greenwich, 3 p.m. (at Greenwich)
Newtown-Conard winner vs. (6) Staples,3 p.m (at Staples)
Class M
Qualifying round
(18) Platt vs. (15) Wilton, 1 p.m. (at Hand)
(19) Wethersfield vs. (14) Darien, 1 p.m. (at Barlow)
First round
Platt-Wilton winner vs. (2) Hand, 3 p.m. (at Hand)
Wethersfield-Darien winner vs. (3) Barlow, 3 p.m. (at Barlow)
THURSDAY'S RESULTS
Softball (at Fairfield University)
Darien 6, Stamford 0 (FCIAC semifinals) -- Black Knights were held to four hits by Jessica DeMaio.
Baseball
Westhill at Bassick
FRIDAY'S SCHEDULE
No games scheduled
STANDINGS
- Baseball
8-10 8-12 Fairfield Ludlowe 8-10 8-12 Stamford 6-12 8-12 Harding 1-16 2-18 East Division FCIAC Record Overall Record St. Joseph* 16-2 18-2 New Canaan*
12-5 13-6 Fairfield Warde*
11-7 12-8 Wilton 11-7 13-7 Trinity Catholic 9-9 9-11 Darien 9-9 10-10
Bassick
*- clinched playoff spot
0-17 0-19- Softball
10-8 10-10 Trinity Catholic 4-14 4-16 Bassick 1-17 1-17
- Boys Lacrosse
8-3 12-5 Wilton* 7-3 12-5 Fairfield Ludlowe* 5-6 9-7 St. Joseph 4-6 8-8 Norwalk 1-8 7-8
Fairfield Warde
*-clinched playoff spot
0-10 1-14- Girls Lacrosse